Palarnia kawy w Warszawie

LaricoCoffee - Marki koło Warszawy

email: larico@larico.pl
tel./ mobile (+48) 530 501 222
tel./ mobile (+48) 530 604 006


W plantacjach położonych w Brazylii, Kolumbii, Ugandzie lub innym odległym zakątku świata uprawia się i zbiera kawę. Zielone surowe ziarna zapakowane w duże, kilkudziesięciokilogramowe worki docierające do Europy wcale nie kuszą zapachem ani smakiem. Mają niewielką ilość substancji aromatycznych i związków smakowych, nie zachęcają, nie odznaczają się niczym szczególnym. Pachną po prostu ziarnem. Jednak wystarczy poddać je działaniu wysokiej temperatury, by zyskały niepowtarzalne właściwości, dzięki którym na całym świecie ciemny napój zachwyca nie tylko koneserów.

Wypalanie kawy wydaje się procesem prostym, banalnym, niespecjalnie skomplikowanym. W rzeczywistości jest to jednak prawdziwa sztuka, która wymaga dysponowania nie tylko odpowiednim piecem, ale też wiedzą i umiejętnościami. Wysoka temperatura i odpowiedni czas pozwalają wydobyć z niepozornych ziaren niesamowity smak i aromat. Na dodatek, naprawdę minimalne różnice w temperaturze i czasie wypalania potrafią znacząco zmienić efekt końcowy. Doskonale wiemy o tym w naszej palarni kawy w Warszawie.

Od niuansów zależy, czy mała czarna będzie miała mocny smak z nutą goryczy, czy niepowtarzalną delikatność, która ukoi nasze podniebienie. Lekko wypalone ziarna odznaczają się zazwyczaj nieco kwasowymi nutami. Te, które dłużej pozostawały w piecu, nabierają czekoladowego i orzechowego aromatu. Czas palenia i temperatura mają też wpływ na zawartość kofeiny w produkcie końcowym. Krócej palona kawa będzie miała więcej pobudzającej substancji.

Surowe ziarna mogą być bez obawy przechowywane przez długi czas i przetwarzane bezpośrednio przed sprzedażą lub spożyciem. W trakcie procesu palenia jasny odcień zmienia się w brązowy, z czasem nabiera intensywności i staje się coraz ciemniejszy. Ziarna w specjalnym bębnie pieca wirują przez kilka lub kilkanaście minut. W temperaturze około 250 º C zachodzą liczne reakcje chemiczne i fizyczne. Woda zostaje odparowana z ziaren, które pęcznieją. Cukry ulegają karmelizacji i zachodzi proces tzw. brązowienia nieenzymatycznego.

Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej na temat procesu wypalania kawy, jej odmian i właściwości zapraszamy do nas palarnia kawy Marki.

Kawa - palarnia kawy Warszawa Larico Coffe

Palarnia kawy Warszawa LaricoCoffee

Plantacje kawy możemy znaleźć w takich krajach jak Brazylia czy Wietnam. Po tym, gdy zakończą się zbiory, ziarna kawy pakowane są do worków mogących pomieścić jednocześnie nawet kilkadziesiąt kg i wysyłane są do odbiorców na całym świecie. Ziarna kawy, które docierają do Europy wcale nie wyglądają tak, jak kojarzy nam się kawa. Pokryte są zielonym nalotem, są surowe, nie wydzielają aromatu, który znamy z naszych kuchni. Mając z nimi styczność być może nie zgadlibyśmy nawet, że to właśnie te ziarna. Znanych nam właściwości nabierają one dopiero wtedy, gdy zostaną poddane działaniu wysokiej temperatury. Dopiero wówczas przybierają one postać, jaką znamy i kojarzymy z kawą.

Proces wypalania ziaren kawy nie jest wcale tak prosty, jak się to wielu osobom wydaje. Nie wystarczy sam piec przystosowany do wykonania tej czynności, konieczna jest również wiedza, jak należy to zrobić. Czasem minimalna wydawałoby się różnica w panującej wewnątrz pieca temperaturze sprawia, że ziarna kawy otrzymują nieco inne właściwości. Najlepiej więc powierzyć to odpowiedzialne zadanie profesjonalistom, mającym odpowiednie doświadczenie. Takie właśnie osoby pracują w palarni kawy Larico, której siedziba znajduje się w Warszawie.

Od stopnia wypalenia ziaren zależy to, jak smakować będzie przygotowana z nich kawa, dlatego jest to sprawa tak delikatna i wymagająca wyczucia. Czas przebywania ziaren w piecu ma też wpływ na to, jaką ilość kofeiny będą ostatecznie zawierać. Te ziarna, które nie będą zbyt długo poddawane wypalaniu, będą umożliwiać przygotowanie z nich kawy o nieco bardziej gorzkiej nucie, zawierać też będą trochę więcej kofeiny. Natomiast te, które pobędą w piecu nieco dłużej, zapewnią kawę o lekko czekoladowym lub orzechowym aromacie.

Ziarna w surowej postaci można przechowywać przez długi okres czasu, nie stanie im się wtedy krzywda, nie stracą żadnych z posiadanych przez nie właściwości. Podczas pobytu w piecu ziarna zmieniają swoją barwę. Zielony nalot ustępuje, pojawia się brąz, który w miarę działania gorąca jeszcze ciemnieje. We wnętrzu pieca znajduje się specjalny bęben, w którym ziarna kawy obracają się w temperaturze dochodzącej do 250 º C. Węglowodany, które zawierają ziarna, w trakcie procesu ich wypalania ulegają tzw. karmelizacji. Woda w nich zawarta odparowuje.

W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości związanych z wykonywanym u nas procesem wypalania ziaren kawy zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Chętnie udzielimy Wam bardziej szczegółowych informacji. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.